Zbrojenie Savage Gear 3D, 4D Line Thru Trout, Pike, Perch i innych przynęt Line Thru

Swimbaity Savage Gear Line Thru Pike cieszą się wielką popularnością wśród wędkarzy. Osobiście wcale się temu nie dziwię, gdyż 3D Line Thru Trout to też jedna z moich ulubionych przynęt :) Ulubionych, oprócz oryginalnego zbrojenia. I w tym artykule znajdziecie informację, dlaczego oryginalne zbrojenie warto wymienić i jak to zrobić.

Opinia o przynętach Savage Gear Line Thru. Dlaczego warto przezbroić te swimbaity?

Swimbaity Savage Gear 3D Line Thru Trout to świetne przynęty na szczupaki, cenione przeze mnie jak i przez innych wędkarzy. Mają tylko jedną wadę: ich zbrojenie. Nie chodzi tutaj o sam system Line Thru – który sam w sobie jest świetny. Problemem jest zakończenie dozbrojek w postaci jednokrotnego przełożenie przyponu przez tulejkę, co może (i co się zdarza) puścić podczas rzutu lub co gorsza holu ryby.

Osobiście w oryginalnych zbrojeniach Savage Gear nie do końca odpowiadają mi również zastosowane haki i kotwice. Np. w zastosowanie pojedynczego haka z tyłu w 3D Line Thru Trout lub w nowych 4D Trout’ach zastosowanie tylko jednej kotwiczki – znacząco obniża skuteczność zacięć. Osobiście dla przynęt 18cm+ lubię stosować 2 kotwice.

W przypadku 4D Pike 25cm dochodzi jeszcze sytuacja z bardzo krótkim przyponem – osobiście uważam za znacząco za krótki, zwłaszcza w przypadku, gdy celujemy w duże, metrowe szczupaki.

Poniżej przedstawiam więc sposób przezbrojenia wszelkiego rodzaju przynęt Savage Gear 3D / 4D Line Thru Trout, Pike, Perch. Dla przykładu posłużyłem się SG 4D Line Thru Pike 25cm.

Zestaw elementów potrzebnych do przezbrojenia swimbaitów

Elementy do przezbrojenia Savage Gear 4D Line Thru Pike 25cm 110g SS Striped Pike

Zaczynamy więc od skompletowania zestawu. Będziemy potrzebowali:

 • Przynęty :)
 • Dwóch kotwic (używam zawsze Owner ST41)
 • Jedna szpilka (w moim przypadku własnoręcznie zrobiona z drutu z Obi)
 • Kółko łącznikowe
 • Krętlik
 • Materiał przyponowy (lubię American Fishing Wire Surfol 7×7 30kg)
 • Zaciskarka do tulejek
 • Obcążki do kółek łącznikowych
 • Nożyce do cięcia drutu

Przezbrajamy przynęty Savage Gear 3D, 4D Line Thru

Zaginanie zadziorów w kotwicy Owner ST41

Pierwszą sprawą, do której wszystkich zachęcam, jest zagięcie zadziorów w kotwicach! Nie wpływa to istotnie na ilość spadów (osobiście nie zaobserwowałem żadnej różnicy z zadziorami i bez zadziorów). Kluczem jest odpowiedni hol i utrzymanie stale napiętej linki (tutaj zadziory / bez zadziorów – nie ma znacznie i nie ma usprawiedliwienia na zły hol). Są natomiast dwie kluczowe zalety:

 • Wyhaczenie szczupaka jest znacznie łatwiejsze. Szczupak ma mniejsze rany i odpływa w lepszym stanie
 • Jak przypadkiem sami się nadziejemy, to po prostu wyjmujemy hak. Z zadziorem to już jest znacznie trudniej (wyszarpywanie lub przebijanie na wylot lub szpital). Osobiście wiele lat temu wbiłem sobie na rybach kotwicę w skórę głowy. Przez zadzior kotwica nie chciała wyjść. Rozwiązaniem, aby nadal łowić, było wzięcie przez mojego ojca ostrego noża i przecięcie skóry głowy, aby wydostać kotwicę. Po czym ówczesna narzeczona, a obecna żona, przemyła całość wodą z butelki :)
Usunięcie oryginalnego uzbrojenia
4D Line Thru Pike bez uzbrojenia

Po przyszykowaniu materiałów, zabieramy się za pozbycie się oryginalnego zbrojenia. Pozostaje nam sama przynęta, żywo przypominająca prawdziwą rybę :)

Przycięcie przyponu do odpowiedniej długości

Odcinamy odpowiedni kawałek przyponu. Osobiście stosuję najczęściej przypony ok. 40cm.

Montaż kółka łącznikowego na przyponie

Na odciętym przyponie montujemy kółko łącznikowe. Na nim będzie się trzymała kotwica oraz reszta dozbrojki.

Jest to bardzo istotny moment. Musimy pamiętać o tym, aby końcówkę linki przyponowej przełożyć 2 razy przez tulejkę. Przełożenie jeden raz, zwykle wystarcza, ale mogą zdarzyć się momenty, gdy przypon wysunie się z tuleji przy dużym obciążeniu (np. wyrzut, branie, hol) i wtedy tracimy przynętę (to wersja optymistyczna) lub rybę z wbitą przynętą :( Stąd gorąco namawiam i zachęcam do stosowania przy tworzeniu każdego rodzaju własnych przyponów czy dozbrojek, do podwójnego przełożenia materiału przyponowego przez tulejkę.

Podwójne przełożenie przyponu przez tulejkę

Przekładamy Surflon drugi raz przez tulejkę, tak by jego końcówka była równa lub wystawała dosłownie odrobinę z tulejki.

Przypon z zaciśniętym kółkiem łącznikowym

Ściągamy nadmiar linki i zaciskamy.

Montaż kotwicy na kółku

Na kółeczku montuje pierwszą kotwicę.

Pierwszy montaż części dozbrojki

Przeskładamy przyszykowany fragment dozbrojki przez otwór w przynęcie Line Thru.

Sprawdzenie czy wszystko jest OK

I sprawdzamy czy wszystko póki co jest OK.

Przymierzenie drugiej kotwicy dozbrojki

Po zamontowaniu pierwszej kotwicy przystępujemy do montażu drugiej.

Wybór optymalnego umiejscowienia drugiej kotwicy

Przymierzamy, które to jest optymalne miejsce na montaż tylnej kotwicy.

Umiejscowienie szpilki w docelowym miejscu

I tutaj mały patencik: mają przymierzoną kotwicę, wbijamy w przynętę szpilkę, w miejscu gdzie chcielibyśmy, aby ta szpilka docelowo się znajdowała. Patent polega na tym, że teraz możemy sobie spokojnie odłożyć kotwicę, znając idealne miejsce jej montażu. W ten sposób teraz na spokojnie możemy przystąpić do przyszykowania drugiej części dozbrojki.

Montaż drugiej kotwicy w dozbrojce

Montujemy przypon do wcześniej zamocowanego kółka łącznikowego, oczywiście przy pomocy podwójnego przełożenia przez tuleję.

Montaż drugiej kotwicy w dozbrojce

I na spokojnie drugą stronę przyponu mocujemy do szpilki oraz kotwicy.

Tutaj mała podpowiedź: jak chcemy później bijać grot kotwicy w przynętę, aby nie wisiała swobodnie pod swimbaitem, wtedy warto ustawić w odpowiedni sposób od razu kotwicę. Chodzi o takiej jej ustawienie, aby jedno ramię było skierowane w stronę przynęty, a płaszczyzna oczka kotwicy była równoległa do płaszczyzny oczka szpilki. Wtedy po zmontowaniu, wszystko będzie pasowało do siebie.

Jeśli natomiast planujemy zastosować magnesy nedodymowe (o czym później), wtedy ustawmy tak kotwicę, aby przynęta znajdowała się między jej ramionami, a płaszczyzna oczka kotwicy była równoległa do płaszczyzny oczka szpilki. Wtedy po zmontowaniu, wszystko również będzie wszystko pasowało do siebie.

Ściągnięcie przyponu do odpowiedniej długości

Wiemy, gdzie kotwica na dokładnie się znajdować (wcześniej wyznaczyliśmy to miejsce) i mamy wszystko odpowiednio ustawione, więc całość odpowiednio ścigamy i zaciskamy.

Przezbrojony SG 4D Line Thru Pike 25cm

I voilà – już prawie skończyliśmy.

Montaż krętlika na początku przyponu
Podwójne przełożenie przyponu przez tulejkę

Teraz tylko montujemy do przedniej części przyponu krętlik lub kółko łącznikowe (ja wolę krętlik) i zaciskamy, pamiętając o podwójnym przełożeniu przez tulejkę.

Savage Gear 4D Line Thru Pike 25cm SS Striped Pike z nowym uzbrojeniem :)

Koniec – mamy uzbrojoną przynętę :)

Test nowego systemu Line Thru

Jak widać system działa na sucho ;)

Inne warianty uzbrojenia

Savage Gear 3D, 4D Line Thru Trout, Pike – przykłady zbrojeń

Powyżej opisany sposób jest podstawowym sposobem zbrojenia przynęt Savage Gear Line Thru. Istnieją jego wariacje w postaci np.:

 • Zamiast Surflonu, zastosowanie fluorocarbonu. Uzasadnieniem stosowania jego w tym wypadku, jest łowienie w wodach do dużej przeźroczystości, czyli w momentach gdy chcemy ukryć elementy naszego zestawu i możliwie upodobnić się do prawdziwych ofiar szczupaków. Stosowanie fluorocarbonu znacznie lepiej sprawdza się w przypadku przynęt 4D, gdyż one zostały wyposażone w otwór o szerszej średnicy, co umożliwia łatwiejsze prześlizgiwanie się gumy po grubszym FC.
 • Zamiast wbijania haków w przynętę, aby nie wisiały – stosowanie magnesów neodymowych. Zaleta jest taka, że za każdym razem nie niszczymy trochę przynęty. Wada natomiast, że czasami podczas wpadnięcia przynęty do wody, hak się trochę przesuwa (ale nadal jest trzymany przez magnesy). Wtedy może się okazać, że praca przynęty jest zniekształcona przez ten hak nie będący w osi gumy.
3D Line Thru Trout 20cm SS Rainbow – system z rozwierconym otworem, aby zmieścić w nim tulejkę przyponu
 • Rozwiercenie otworu przynęty tak, aby schować w nim tuleję przyponu. Zastosowałem to raz. Fajnie się to sprawdza, aczkolwiek sam proces rozwiercenia jest delikatny i w moim przypadku spowodował zniszczenie oryginalnego otworu oraz zablokowanie drożności otworu (aby go uzyskać, musiałem przebijać się igłą). Fajny sposób, ale dosyć ryzykowny.

Podsumowanie

Przynęty Sacage Gear 3D / 4D Line Thru Tout są jednymi z moich ulubionych swimbaitów na szczupaki. Uważam je za bardzo skuteczne gumy. Zastosowanie zmodyfikowanego zbrojenie zapewnia nam dodatkową pewność nie utraty przynęty oraz większą szansę na skuteczne zacięcie szczupaka. O zaletach tego rozwiązania może świadczyć m.in. metrowy szczupak z żarnowca, który został złowiony na przedstawionego na powyższym zdjęciu 3D Line Thru Trout ze zbrojeniem przedstawionym w tym artykule :)

Połamania! :)
W razie wątpliwości – piszcie


Inne artykuły poświęcone tematyce zbrojenia przynęt na szczupaki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

+ 81 = 86