Sposób na slipowanie łodzi samochodem z napędem na jedną oś, na przykładzie Skylla 370

Posiadając łódź, a nie posiadając samochodu z napędem 4×4, możemy być ograniczeni w możliwościach slipowania / wodowania naszej łodzi. Taka sytuacja dotyczyła i mnie, ale rozwiązałem ją w pewien sposób :)

Oto mój patent na wodowanie się w warunkach, w których samochód z napędem na jedną oś nie daje rady: montaż 2 wyciągarek – jedna do łodzi (w moim przypadku Skylla 370), druga do przyczepy :)

Wyciągarka do łodzi – wiadomo o co chodzi.

Wyciągarka do przyczepy – montujemy ją na przyczepie, a w momencie wodowania, hak z liną przyczepiamy do samochodu (lub innego stałego miejsca w okolicy slipowania) i przy pomocy niej opuszczamy przyczepę lub wyciągamy ją.

Oto przykład takiego wodowania na niedużej skarpie, z grząskim gruntem przy samej wodzie:

slipowanie-lodzi-1 slipowanie-lodzi-2 slipowanie-lodzi-3 slipowanie-lodzi-4

Wnioski z użytkowania tego rozwiązania:

  • generalnie jest to męczące (bo ręczna praca)
  • ale umożliwia wodowanie się w miejscach, gdzie normalnie bym nie mógł się wodować samochodem z napędem na jedną oś :) Co więcej, dzięki temu woduję się w miejscach, gdzie inni samochodami 4×4 bez wyciągarki też najprawdopodobniej nie daliby rady ;)
  • wyciągarka musi być możliwie wytrzymała. W pierwszej wersji używałem wyciągarki 720kg i po pewnym czasie, podczas jednego wyciągania przyczepy z łodzią z błota (waga zestawu ok. 450kg), wyciągarka nie dała rady (poszły koła zębate). Upgrade rozwiązania polegał na zamówieniu wyciągarki w wersji 1000kg+ :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

40 + = 49