Shimano Exsence DC – list do św. Mikołaja :)

Zbliżają się Święta i tym samym mam okazję napisać list do mojego św. Mikołaja  🙂

A dokładniej to już napisałem i prezent jest już w drodze (czytaj: polskim urzędzie celnym) z dalekiej Laponii lub raczej Japonii 😉

“Drogi św. Mikołaju, cały rok byłem grzeczny i proszę ciebie gorąco o Shimano Exsence DC z korbką po lewej stronie” 😉

Shimano Exsence DC


źródło zdjęcia: http://fishing.shimano.co.jp/product/reel/3143

Mikołaj wysłuchał moich próśb i tym samym wiezie multiplikator w swojej torbie z dalekiego kraju.

A tak na poważnie…

Multiplikator ten chodził mi po głowie od ponad roku, gdy firma Shimano wypuściła go na rynek. Niestety przez rok był on dostępny tylko z korbką po prawej stronie, co zmusiło mnie do długiego oczekiwania.

W okolicach października-listopada 2013 zaczęły pojawiać się informacje na rynku, że producent wypuszcza na rynek również model na lewą rękę. Jak tylko przeczytałem o tym, niezwłocznie skontaktowałem się ze sklepami japońskimi celem sprawdzenia tej pogłoski i zamówienia egzemplarza. Pierwszym sklepem, który odpowiedział mi pozytywnie był PLAT (www.plat.co.jp), stąd też mimo wyższej ceny, niezwłocznie złożyłem zamówienie. Parę dni później (28-XI) otrzymałem również informację z http://jpangler.com, że właśnie dotarła do nich dostawa exsence dc na lewą rękę.

Dlaczego akurat Shimano Exsence DC?

Otóż ma to być mój uniwersalny multik do przynęt z zakresu 7-30gr. Uniwersalny, gdyż nie lubię wybierać się nad wodę z paroma zestawami oraz ma mi on służyć zarówno w Polsce jak i na wyjazdach.
Obecnie do średnio lżejszego castingu używam Shimano Metanium Mg7
– to bardzo fajny multik
– szeroki zakres funkcjonalności
– ale ma on poważną wadę w postaci braku odporności na słoną wodę, a jak wyjeżdżam to zdarza mi się łowić w słonej wodzie
Stąd też poszukiwałem alternatywy dla niego od dłuższego czasu.
Główne gatunki docelowe: szczupak, boleń oraz szeroki zakres ryb słodko i słonowodnych, których łowienie nadarzy się podczas wyjazdów.
Rozważałem 101dc, ale jego prędkość nawijania jest dla mnie trochę za wolna, a szybkie zwijanie przydaje mi się przy np. boleniach lub jerkach.

Tak więc po opublikowaniu przez Shimano informacji na temat Exsence DC, wydał się on mi idealnym rozwiązaniem. Z opisu przypomina mi on mojego Mg7, aczkolwiek w/g producenta jest odporny na słoną wodę!:)

W/g wstępnych testów kolegów z za oceanu polecany jest on do np. jerków, ze względu na możliwość szybkiego zwijania luzów. Nie zalecają go natomiast np. do przynęt które wolno się prowadzi (typu wirówki itp.). Osobiście szybkie nawijanie dla mnie nie stanowi problemu wręcz jest zaletą (w/w bolki lub jerki), a na wirówki łowię rzadko i jak będę to po prostu będę wolniej zwijał.

Obsługiwany zakres wagi przynęt według tych recenzji wynosi ok. 7-70g i podobno hamulec DC działa prawie jak marzenie.

Zapowiada więc się doskonale i nie pozostaje nic innego jak samemu przetestować nowego Exsence DC ze stacji Shimano, co nastąpi już wkrótce 🙂