Japonia – jak tanio podróżować

Japonia, jak powszechnie wiadomo, jest krajem drogim. Wiąże się to z zakwaterowaniem, wyżywieniem jak i podróżowaniem. Jednak na to ostatnie jest metoda – Japan Railway Pass.

Zakup kosztuje parę set zł – zależnie od długości wybranego terminu. Jednak koszt ten zwraca się bardzo szybko, zwłaszcza jeśli postanawiamy zwiedzać miejscowości położone na linii Japan Railway. JRP, jak już pisałem wcześniej, umożliwia podróżowanie liniami kolejowymi JR za darmo. Mamy więc do dyspozycji: super szybkie koleje Shinkansem, jak i wszystkie inne expressy oraz lokalne połączenia JR (Japan Raliway). Wyjątek stanowią jedynie dwie linie kolejowe Nozomi i Mizuho, za które mimo railpass’a należy dodatkowo zapłacić lub ich unikać. Przykładem korzyści jakie niesie JRP jest widziana przez nas reklama, dumnie informująca o promocji biletu za 10 000 JPY, tylko dla jednego połączenia, podczas gdy przy zakupie JRP za 3~4 krotną cenę tej kwoty możemy podróżować do woli.

JRP umożliwiło także, bezpłatne podróżowanie do dodatkowych miejsc, jak i również bardzo elastyczne planowanie i organizowanie podróży (dowolny pociąg JR, o dowolnej godzinie odjazdu). Wartym zaznaczenia jest fakt, że przy pomocy JRP można również bezpłatnie rezerwować miejsca w pociągu.

Na koniec chciałbym zwrócić uwagę na jeden szczegół: w przypadku połączeń JR, wyłączając Shinkansen, trzeba zwracać uwagę na wagon do którego się wsiada – niektóre pociągi mają podane 2 stacje docelowe. Oznacza to, że część wagonów jest odłączana podczas podróży i kierowana w inne miejsce. Dlatego oprócz adresu docelowego przejazdu, czasu odjazdu i peronu, trzeba też zwracać uwagę na wagon do którego się wsiada 🙂

p/s

Do wyszukiwania połączeń kolejowych polecamy stronę: http://www.hyperdia.com/en/

z której korzystamy podczas całego wyjazdu